Kvėpavimo praktika

Jei kontroliuojate Praną, galite lengvai kontroliuoti ir protą.

Kapala Bhati – Šviečianti kaukolė (Sanskrito kalba kapala – “kaukolė”, bhati – “valymas”)

Fizinė nauda: kelias minutes energingai pasitreniravus, beveik visi kūno audiniai, nervai, ląstelės vibruoja; taigi pratimas kelia jų tonusą. Iš organizmo pašalinamas anglies dioksidas, žmogus gauna daugiau deguonies, kuris taip reikalingas kraujui bei audinių ląstelėms atstatyti. Energingai kvėpuojant, iš plaučių išstumiamas užsistovėjęs oras, jo vietoje į plaučius patenka daug gryno. Atliekant pratimą, pakaitomis susitraukinėja ir atsileidžia visi nugaros raumenys, kurie spaudžia stuburą. Dėl raumenų ir stuburo judesių į stuburo sritį ir smegenis priteka daug kraujo. Keliamas tų sričių nervų tonusas. Diafragma tampa elastingesnė. Kvėpavimo pratimas ypač naudingas muzikantams. Nuo masažavimo gerėja širdies veikla. Masažuojami antinksčiai, dėl to išsiskiria daugiau adrenalino. Stiprėja pilvo raumenys bei vidaus organai, dėl to gerėja virškinimas. Nuo pilvo šalinami riebalai. Mankštinami pilvo raumenys. Išmokę Kapala Bhati, ilgiau galėsite nekvėpuoti atlikdami Pranayamą. Kapala Bhati ir Bhastrika padeda apšilti ir palaikyti vienodą temperatūrą. Jei šalta, atlikite pratimą ir sušilsite. Treniruodamiesi tapsite judresni, ne taip greitai sensite.

Terapinis poveikis: Kapala Bhati yra vienas iš šešių jogos sistemoje naudojamų būdų, padedančių išvalyti kvėpavimo takus, pro kuriuos į kūną patenka prana – gyvybinės jėgos, gyvenimo energijos dalelytės. Galima išvalyti ne tik kvėpavimo takus bei galvos kanalus. Išvalomi net tolimiausių kūno dalių kapiliarai. Pasiekus Nadi Suddhi, t.y. išvalius visus įmanomus kanalus, prana patenka į kūną. Pratimas gydo daugelį sutrikimų, kilusių atitinkamose vietose susikaupus skrepliams (kapha), dujoms (vata) ir tulžies skysčiui (pitha), mažina organizmo polinkį kitoms ligoms. Gydo kosulį ir slogą, iš trachėjos ir nosies šalina skreplius bei gleives. Pasidaro laisviau kvėpuoti pro nosį. Gydo daugelį plaučių, gerklės ir krūtinės ląstos ligų: gerklės uždegimą, lėtinį bronchitą, astmą, pleuritą, tuberkuliozę, nes grynas oras pripildo visus plaučius. Mažiau dujų kaupiasi skrandyje ir žarnyne. Kapala Bhati kvėpavimas naudingas sergantiems diabetu. Padeda pašalinti iš organizmo nuodingąsias medžiagas.

Anuloma Viloma

Fizinė nauda: per kelis mėnesius Anuloma Viloma Pranayama išvalo kraujo indus bei kitus kanalus (Nadis). Išvalo nosaryklę. Pasitreniravę vienodai pradėsite įtraukti orą pro abi šnerves. Kraujas gauna daugiau deguonies. Pratimas stiprina plaučius ir ramina nervus. Padeda reguliuoti kūno temperatūrą, kai labai šalta ar karšta.

Terapinis poveikis: Pratimą galite atlikti kasdien po keletą kartų, jei dažnai sergate sloga ar kostite. Padeda gydyti nemigą, lėtinį galvos skausmą ir astmą. Palengvina krūtinės anginą. Aktyvina abiejų smegenų pusrutulių veiklą, įtakojančią intuiciją ir intelektą. Padeda atitolinti senatvę, nes lėčiau sensta kūno audiniai.