Jogos pozos

Valdyk kūną protingai. Atsipalaiduok. Kvėpuok ritmingai. Medituok reguliariai.

Stovėsena ant galvos – Sirshasana.

Fizinė nauda: suteikia širdžiai poilsį, nes svorio jėga padeda venoms grąžinti kraują į širdį; reguliarus atlikimas padeda sustiprinti kvėpavimo sistemą ir cirkuliaciją; kūnas yra keliamas (stiprinamas) gilaus kvėpavimo, ir smegenys, nugara ir visa nervų sistema gauna didelį ir turtingą maistingų medžiagų kiekį; atpalaiduoja išsiplėtusias kraujagysles.

Protinė (psichinė) nauda: gerina atmintį, koncentraciją ir intelekto produktyvumą; stiprina visus jutiminius sugebėjimus.

Pranos nauda: “tas, kuris stovi ant galvos kasdien po tris valandas, nugali laiką” – yoga Tatwa Upanishad; seksualinė energija transformuojama į aukštesnius energetinius centrus.

Žvakė – Sarvangasana.

Fizinė nauda: smakras prisispaudžia prie gerklės, skatindamas kraujotaką; skydliaukė masažuojama ir nukreipiama tinkama veiklos kryptimi; centralizuoja kraujo tekėjimą stuburu ir stiprina nugarą, išlaikydama ją stiprią ir elastingą; kadangi didžioji kūno dalis apverčiama, tai sustabdo kraujo užsistovėjimą galūnėse ir skatina jo cirkuliaciją; Atpalaiduojamos išsiplėtusios venos; skatina gilų kvėpavimą pilvu, masažuoja širdį ir plaučių sritį.

Protinė nauda: sumažina mieguistumą, apatiją, protinį tingumą, nerangumą, inertiškumą; padeda gydyti nemigą ir depresiją.

Pranos nauda: pagrindinis dėmesys ir poveikis psichinės veiklos centrui, kuris yra gerklės srityje; stimuliuoja pranos tekėjimą į skrandį, plonąją žarną, šlapimo ir tulžies pūslę.

Plūgas – Halasana.

Fizinė nauda: stimuliuoja nugaros nervus, aprūpina krauju sritį, maitinančią daugelį svarbiausių vidaus organų; gerina kraujo apytaką; nuima įtampą nuo sprando (kaklo) ir pečių juostos; masažuoja vidinius organus; virškinimo sutrikimas ir vidurių užkietėjimas palengvinamas ir gali būti visiškai pašalintas.

Protinė nauda: sumažina nemigą ir varginantį miegą; stiprina fizinį ir protinį atsipalaidavimą; padeda vystyti psichinę savitvardą ir vidinę pusiausvyrą.

Pranos nauda: duoda didesnę pranos koncentraciją kaklui, sprandui ir gerklei; stimuliuoja skrandį, blužnį, plonąją žarną, širdį, kepenis, tulžies pūslę ir inkstus.

Žuvis – Matsyasana.

Fizinė nauda: grąžina standumą sprandui, krūtinės ląstai, strėnoms, stiprina nervinius impulsus ir kraujo apytaką šiose srityse; suteikia natūralų masažą pečiams ir kaklui; ištiesina pečius; didina plaučių tūrį; atpalaiduoja bronchų spazmus; lengvina astmą ir kitas kvėpavimo problemas.

Protinė nauda: reguliuoja nuotaikas ir emocijas; atpalaiduoja stresą ir susijaudinimą.

Pranos nauda: duoda daug pranos kaklui ir pečių sričiai; sumažina pranos blokus plaučiuose, skrandyje ir blužnyje.

Lenkimasis – Paschimothanasana.

Fizinis poveikis: stipriai masažuoja visus pilvo organus; stimuliuoja virškinimo organus, lengvina vidurių užkietėjimą; neutralizuoja kepenų ir blužnies padidėjimą ir kitus sutrikimus; reguliuoja kasos veiklą; atpalaiduoja spaudimą nugaroje; stiprina ir ištempia kelių sausgysles.

Protinis poveikis: labai stiprina koncentraciją ir ištvermingumą; sustiprina protinę ir nervų sistemą, kontroliuoja daugumą nervinių sutrikimų.

Pranos nauda: balansuoja praną (meditacija galima tik tada, kai gyvybinė energija centruota); sukuria “amžinai jauną”.

Kobra – Bhujangasana.

Fizinis poveikis: nugaros išlenkimas lanku pagerina lankstumą, atjaunina nugaros nervus ir aprūpina krauju; stiprina, masažuoja ir tonizuoja nugaros raumenis; ištempia, sustiprina krūtinės ląstą ir didina plaučių tūrį; palengvina astmos simptomus; švelnus pilvo spaudimas masažuoja visus organus; padeda palengvinti daug menstruacinių problemų.

Protinis poveikis: reikalauja didelės koncentracijos, todėl stiprina šią sritį.

Pranos nauda: stimuliuoja pranos tekėjimą į plaučius, skrandį, inkstus, šlapimo pūslę ir blužnį; pažadina Kundalini; “Kobra” generuoja kūno šilumą; “Augina virškinimą skatinančią ugnį” – sako senoji joga.

Skėrys – Salabhasana.

Fizinis poveikis: aprūpina nugarą krauju; tonizuoja nervus ir raumenis, ypač kaklo ir pečių; didina pilvo spaudimą, reguliuoja žarnyno funkciją ir stiprina žarnyną; gerina medžiagų apykaitą; plečia krūtinės ląstą; padeda kenčiantiems nuo astmos ir kitų kvėpavimo problemų; stiprina pečių, rankų ir nugaros raumenis; reguliarus praktikavimas mažina nugaros skausmus ir sėdimojo nervo neuralgiją.

Protinis poveikis: didina koncentraciją ir ištvermingumą.

Pranos poveikis: stimuliuoja pranos tekėjimą į plaučius, skrandį, inkstus, blužnį, širdį, kepenis, plonąją žarną.

Lankas – Dhanurasana.

Fizinis poveikis: masažuoja ir sustiprina vidaus organus, ypač virškinimo organus; stiprina pilvo raumenis; plečia krūtinės ląstą; padeda kenčiantiems nuo astmos ir kitų kvėpavimo problemų; gerina nugaros lankstumą; masažuoja visus nugaros raumenis; kaip lenkimasis pirmyn ištempia stuburo slankstelius, taip “Lankas” juos sutraukia.

Protinis poveikis: reguliarus atlikimas ugdo vidinį balansą ir harmoniją; stiprina koncentraciją ir vidinį ryžtingumą.

Pranos poveikis: žmogus, reguliariai darantis lanką, niekada nebus tingus, jis bus energingas ir gyvybingas; stimuliuoja plaučius, plonąją žarną, skrandį, kepenis, šlapimo pūslę.

Stuburo sukimas – Ardha matsyendrasana.

Fizinis poveikis: padeda išlaikyti stuburą elastingą; padeda sumažinti raumenų problemas nugaroje ir klubuose; atpalaiduoja reumatizmo sukeltas sąnarių sandūras; suaktyvina sąnarius; tonizuoja nugaros nervų šakneles ir simpatinę nervų sistemą, aprūpina krauju; masažuoja pilvo raumenis, mažina virškinimo problemas; saugo tulžies pūslę, blužnį, inkstus, kepenis ir žarnyną.

Protinis poveikis: padeda sutvarkyti nervų sistemos betvarkę; suteikia ramybę protui. Pranos poveikis: kelia Kundalini energiją.

Varniukas – Kakasana.

Fizinis poveikis: stiprina rankas, riešus ir pečius; stiprina raumenis šiose srityse ir daro juos lankstesnius; stiprina viršutinės kūno dalies sąnarius, sausgysles ir raiščius; plečia krūtinės ląstą ir didina kvėpavimo pajėgumą; atgaivina rankų, riešų raumenis; paruošia krūtinę ir rankas bet kokiam įtemptam darbui.

Protinis poveikis: ugdo koncentracijos stiprumą; puoselėja dvasinę pusiausvyrą ir supratimą; ruošia protą ir mintis meditacijai.

Pranos poveikis: pašalina mieguistumą; atsiunčia energiją į pečius ir rankas.

Povas – Mayurasana.

Fizinis poveikis: išsprendžia visas virškinimo problemas; alkūnių spaudimas masažuoja visą virškinimo sistemą, taip atgaivindamas skrandį, kepenis, žarnyną; palengvina tokias ilgalaikes ir trumpalaikes problemas kaip virškinimo sutrikimai, vidurių užkietėjimas, diabetas, hemorojus; stiprina rankų ir riešų raumenis, didina lankstumą, sumažina pasikartojančius patempimus; ugdo fizinę pusiasvyrą.

Protinis poveikis: stiprina dvasinę pusiausvyrą, koncentraciją, ryžtingumą; naikina mieguistumą, silpnumo ir negalėjimo jausmą; supaprastina vidinę netvarką.

Pranos poveikis: tokia alkūnių padėtis stimuliuoja pranos tekėjimą į blužnį, inkstus, širdį, plaučius, plonąją žarną; žadina Kundalini Shakti.

Lenkimasis pirmyn – Padahasthasana.

Fizinė nauda: pailgina nugarą, padaro ją lanksčią, elastingą; išjudina sąnarius; sustiprina visą nervų sistemą; stiprina kelių sausgysles ir užpakalinius kojų raumenis ir apatinę kūno dalį; stiprina visus užpakalinės kūno pusės raumenis; koreguoja kojų sutrumpėjimą dėl lūžių, gali ištaisyti nevienodą kojų ilgį; gerina kraujo tekėjimą į smegenis.

Protinė nauda: smarkiai didina koncentraciją; panaikina inertiškumą ir tingumą, stimuliuoja intelekto galimybes.

Pranos poveikis: grąžina kūno lengvumą; grynina ir stiprina Sushumna nadi (centrinį astralinį nervinį kanalą, veikiantį meditaciją); stiprina Apana Vayu (žemyn judančią praną).

Trikampis – Trikonasana.

Fizinis poveikis: stiprina nugaros ir liemens raumenis; tonizuoja nugaros nervus ir pilvo organus, gerina žarnyno veiklą; gerina apetitą ir virškinimą; gerina klubų, nugaros ir kojų lankstumą; pašalina skausmą apatinėje nugaros dalyje; stiprina medžiagų apytaką; ypač naudingas tiems, kurių koja sutrumpėjo dėl klubų, šlaunikaulių ar blauzdikaulių traumų.

Protinis poveikis: sumažina nerimą ir hipochondriją; pašalina protinį stresą.

Pranos poveikis: stimuliuoja pranos tekėjimą į blužnį, kepenis, storąją žarną, tulžies pūslę ir širdį; stabilizuoja energiją ir duoda galutinį postūmį nadi gryninimo procesui, prasidėjusiam kitose asanose.

Karys – Virabhadrasana II

Medis – Vrikshasana